F1 Velika nagrada Italije: Norris na pole positionu ispred Piastrija, dok se Verstappen muči

Lando Norris je osvojio pole position za McLaren, ispred timskog kolege Oscara Piastrija, dok se aktualni prvak Max Verstappen suočava s problemima.

Lando Norris predvodio je McLarenov 1-2 u kvalifikacijama za Veliku nagradu Italije u Formuli 1, dok je vodeći u prvenstvu, Max Verstappen, završio na sedmom mjestu.

George Russell zauzeo je treće mjesto za Mercedes, koji je bio najbrži na slobodnim treninzima.

Oscar Piastri i Verstappen trebali su se sastati sa sucima nakon kvalifikacija zbog incidenta u Q1, gdje je McLaren pušten iz boksa na stazu ispred Red Bulla, zbog čega je Verstappen morao naglo kočiti.

Norris je predvodio ispred Piastrija nakon prvih krugova u Q3, postavivši vrijeme od 1:19.401, dok je njegov timski kolega zaostao 0,035 sekundi.

U tom trenutku, dva Mercedesa (Russell ispred Lewisa Hamiltona) bila su treća i četvrta, a dva Ferrarija (Carlos Sainz-Charles Leclerc) odmah iza njih. Verstappen je bio osmi, iza Sergia Pereza, nakon što je uspio spasiti veliki proklizaj u zavoju Parabolica tijekom svog prvog pokušaja u Q3.

U drugom i posljednjem pokušaju, Verstappen je prvi od vodećih vozača vozio u zavjetrini Pereza, ali iako je poboljšao svoje osobno najbolje vrijeme, uspio je tek neznatno napredovati na ljestvici – pobijedivši samo Pereza, koji je izletio u Lesmo 2, dok je još uvijek bio ispred svog timskog kolege u njihovim završnim krugovima.

Iza njih, Norris je bio brži u drugom sektoru u usporedbi sa svojim prethodnim najboljim vremenom, ali je svejedno poboljšao svoje ukupno vrijeme i postavio pole position na 1:19.327.

Piastri nije uspio poboljšati svoja vremena u sva tri sektora svog drugog kruga u Q3, ali je ostao drugi nakon što ga Sainz nije mogao prestići, a zatim je Russell kasnije zauzeo treće mjesto za Mercedes.

Leclerc je također pomaknuo Sainza na peto mjesto, dok je Hamilton završio šesti – ali s velikom prednošću u odnosu na bolide Red Bulla iza njega.

Ostali sudionici Q3 – Alex Albon i Nico Hulkenberg – završili su na devetom i desetom mjestu za Williams i Haas.

Početak Q2 bio je odgođen gotovo 10 minuta jer su redari morali očistiti šljunak s nekoliko dijelova staze, prema izjavama FIA-e. Šljunak je na stazu donio Franco Colapinto pri izlijetanju u zavoju Lesmo 2, dok je Kevin Magnussen nakratko izletio u zavoj Ascari, a duže u Parabolici.

Nakon toga, Fernando Alonso bio je najzvučnije ime koje je ispalo u Q2, završivši na 11. mjestu za Aston Martin – ispred vozača Red Bulla Daniela Ricciarda, Magnussena te Alpineovih vozača Pierrea Gaslyja i Estebana Ocona.

U Q1, Ricciardovo poboljšanje u posljednjem trenutku izbacilo je Yukija Tsunodu, dok je Lance Stroll završio na 17. mjestu ispred rookieja Williamsa, Franca Colapinta, koji je žalio zbog svog izlijetanja u posljednjem krugu.

Iza njih bili su vozači Saubera, Valtteri Bottas i Zhou Guanyu, koji su pokušavali završiti svoje posljednje krugove iza Magnussenovih izlijetanja, dok su se borili s razbacanim šljunkom i raznim žutim zastavama.